dnes je 23.5.2024

Input:

K prodeji alkoholu bude nutná koncese

27.3.2013, Zdroj: VládaDoba čtení: 3 minuty

Vláda schválila zavedení koncese na prodej alkoholu. Navrženou změnou přílohy živnostenského zákona se upravují koncesované živnosti.

Novela mění přílohu živnostenského zákona upravující koncesované živnosti a rozšiřuje předmět podnikání koncesované živnosti regulující výrobu, úpravu a prodej lihu a lihovin. V přechodných ustanoveních dále řeší přechod stávajících živnostenských oprávnění do režimu koncesované živnosti.

"Nyní budou muset všichni prodejci lihovin a lihu během půl roku, což je návrh doby, který předkládáme, požádat o koncesi," uvedl ministr průmyslu Martin Kuba. Koncesi pak dostane každý obchodník, který o ni požádá. "Koncese nebude odborně ani finančně omezena. Nejde o to omezovat vstup subjektů na trh. Je velmi důležité, aby stát měl přehled, v kterých kamenných prodejnách prodej lihovin probíhá," dodal Kuba. Potřebu těchto informací podle něj ukázala nedávná metanolová aféra.

Realizace návrhu by měla přispět ke zprůhlednění trhu s lihem a lihovinami, zvýšení ochrany spotřebitelů a zabránění daňovým únikům. Tím pozitivně ovlivnit také příjmovou stránku státního rozpočtu.

Ministr financí Miroslav Kalousek v souvislosti s předložením návrhu do Poslanecké sněmovny připustil některé dílčí úpravy: „Jsem připraven ve druhém čtení diskutovat o povinné kauci v objemu pěti miliónů korun, neboť je racionální argument tuto kauci odvodit např. od výše obratu výrobců i distributorů."

Změna bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí omezením možností prodávat nezdaněný a nekvalitní líh a lihoviny. Podnikatelé, kteří budou nově vstupovat do podnikání, budou moci o koncesi pro prodej lihu a lihovin požádat současně s ohlášením volné živnosti opravňující k prodeji jiných potravinářských výrobků nebo řemeslné živnosti hostinská činnost.

Správní poplatek zůstane stejný bez ohledu na počet současně ohlašovaných živností a požadovaných koncesí a nedojde k jeho zvýšení.

Novela živnostenského zákona je nyní ve 2. čtení.

Značení a prodej lihu podle jasných pravidel

V souvislosti se změnou živnostenského zákona vláda dále projednala návrh zákona, který nahradí stávající zákon o povinném značení lihu a o daních z příjmů. Jeho účelem je zajištění identifikačního značení lihu proti zamezení daňovým únikům, nelegální výrobě lihu a zajištění

Nahrávám...
Nahrávám...