dnes je 23.5.2024

Input:

Naspořené prostředky z důchodové reformy se budou dědit

14.9.2012, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 3 minuty

Tisková zpráva MPSV upozorňuje na výhodnost účasti v druhém pilíři důchodové reformy, která by měla platit od nového roku. Podstatnou výhodou je, jak tato zpráva uvádí, možnost naspořené prostředky dědit.

 

Důchodová reforma, o jejíž podobě se diskutovalo patnáct let, doznala v ČR své konečné podoby, změna systému začne platit lednem příštího roku. Obsahem reformy je zejména možnost dobrovolného fondového penzijního spoření (tzv. opt-out) v podobě vyvedení 3 % sociálního pojištění (z dnes odváděných 28 % na odvody za sociální pojištění), a to za podmínky dodatečné vlastní platby ve výši 2 %. Těchto (v součtu) pět procent bude odvedeno na individuální účty občanů ČR vedené u penzijních společností.

Jednou z nesporných výhod účasti ve druhém spořícím pilíři je možnost dědit naspořené prostředky. Tím se zásadně odlišuje od státního důchodu, kde není tato možnost nijak ukotvena (pokud účastník prvního pilíře zemře, nestávají se prostředky, které v průběhu svého produktivního věku odvedl na odvodech sociálního pojištění, předmětem dědictví).

Pokud účastník dobrovolného systému, tedy člověk, který se přihlásí ke spoření ve druhém pilíři, zemře v průběhu spořící fáze, tzn. předtím, než mu začne být důchod vyplácen, stávají se naspořené prostředky součástí dědického řízení. Pokud je dědic účastníkem důchodového spoření, jsou prostředky (naspořená 3 % + 2 %) převedeny na jeho účet ve II. pilíři. Pokud dědic není účastníkem spoření, je mu podíl na dědictví vyplacen v hotovosti. V případě, že účastník zemře ve fázi spoření a má nezletilé děti, jsou prostředky z účtu účastníka dětem vyplaceny během pěti let v pravidelných měsíčních splátkách.

Také v případech, kdy již začne ze svých naspořených prostředků čerpat starobní penzi, mohou být naspořené prostředky součástí dědictví.

 

1.

Nahrávám...
Nahrávám...