dnes je 20.7.2024

Input:

Praktické informace k režimu přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví

17.2.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer, Ministerstvo financí ČRDoba čtení: 2 minuty

Od 1. 1. 2012 nabyla účinnosti nová pravidla pro uplatňování DPH při poskytování stavebních a montážních prací. Vzhledem k stále častějším dotazům předkládáme několik praktických informací k aplikaci tohoto režimu.

1.

Od 1. 1. 2012 nabyla účinnosti nová pravidla pro uplatňování DPH při poskytování stavebních a montážních prací. Jde o tzv. režim přenesení daňové povinnosti (v terminologiii EU „revers charge“), který spočívá v tom, že při poskytování stavebních nebo montážních prací mezi plátci v tuzemsku má povinnost přiznat DPH na výstupu příjemce těchto prací.

 

Vzhledem k řadě dotazů z  této problematiky byly v rámci klientského přístupu na internetových stránkách daňové správy cds.mfcr.cz  zveřejněny odpovědi na nejčastější dotazy.

Povinnost použít režim přenesení daňové povinnosti má plátce DPH za předpokladu, že jde o plnění od nebo pro jiného plátce, místem plnění je Česká republika a jde o stavební či montážní práce spadající podle klasifikace CZ CPA do položek 41-43 (tj. od běžných zednických, tesařských, malířských, pokrývačských a dalších jiných prací při stavbě budov, nebytových prostor, přes práce při stavbě silnic, mostů, tunelů, inženýrských sítí, demoliční práce atd.).

V rámci mechanismu uplatňování DPH je tento režim specifický. Oproti běžnému způsobu uplatňování DPH, kdy povinnost přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečněné zdanitelné plnění je na straně poskytovatele plnění (dodavatele), v režimu přenesení daňové povinnosti je povinnost přiznat a zaplatit daň na výstupu přenesena na příjemce tohoto plnění (odběratele). Ve vystaveném

Nahrávám...
Nahrávám...