dnes je 6.12.2023

Input:

Senát schválil konsolidační balíček změn 2024

15.11.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů a který má snížit rozpočtové deficity (tzv. konsolidační balíček), schválil Senát (viz senátní tisk 161). Nyní ho musí ještě podepsat prezident republiky tak, aby opatření z celkem 65 novel zákonů mohla začít platit již od 1. ledna 2024.

Účinnost změn

Je nutné upozornit, že ne všechna ustanovení ozdravného balíčku nabydou účinnosti hned v lednu příštího roku. Některá ustanovení totiž budou mít účinnost posunutou, takže je třeba věnovat pozornost Čl. CXIV návrhu zákona, kde je účinnost jednotlivých ustanovení upřesněna. Posunutá účinnost až na 1. 7. 2024 je např. u novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a novely zákona o nemocenském pojištění, a to pro novelizovaná ustanovení týkající se povinného odvodu pojistného u dohod o provedení práce při překročení příslušného limitu.

Co je obsahem konsolidačního balíčku?

Změny v oblasti daně z příjmů

  • Zvýšení daně z příjmů právnických osob (z 19 % na 21 %)
  • Zrušení či snížení úlev na dani z příjmů fyzických osob (např. snížení slevy na manželku, zrušení školkovného či slevy na studenta, úpravy
Nahrávám...
Nahrávám...