dnes je 21.4.2024

Input:

Zvýhodněná nafta pro zemědělce o rok déle

8.6.2012, Zdroj: VládaDoba čtení: 2 minuty

Vláda zachová daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce o rok déle. Dohodl se na tom premiér, ministr financí a zemědělství s Asociací soukromých zemědělců.

Tzv. zelená nafta je nárok na vracení daně z některých minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu. Daň se vrací ve výši:

  • 60 % v případě motorové nafty a
  • 85 % v případě bionafty.

Nárok na tuto vratku je účinný od roku 2000 a upravuje ho § 57 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů.

 

Zelená nafta skončí, nicméně bude zaveden přechodný mechanismus, který umožní v roce 2013 snížit procento vratky spotřební daně z nafty ze současných šedesáti procent na čtyřicet procent,“ řekl premiér Petr Nečas. Původní návrh počítal se zrušením zelené nafty od příštího roku. Přechodné opatření chce vláda prosadit ve sněmovně načtením pozměňovacího návrhu k úsporným opatřením pro příští rok.

Nevymysleli jsme nic nového, používáme stejný model, pro který se rozhodlo Německo,“ dodal předseda vlády. Daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce skončí v roce 2014, kdy začíná nové dotační programovací období Evropské unie.

Do zemědělství půjde více peněz a odstraní se

Nahrávám...
Nahrávám...