dnes je 26.4.2024

Input:

Komu a za jakých podmínek náleží peněžitá pomoc v mateřství?

18.4.2014, Zdroj: ČSSZDoba čtení: 4 minuty

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění. Jejím účelem je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní osoby v situaci, kdy z důvodu mateřství a péče o dítě ztratí dočasně výdělek. Nárok na PPM vzniká za splnění zákonem stanovených podmínek.

Za rok 2013 vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) 536 412 dávek peněžité pomoci v mateřství v celkovém objemu téměř 7,3 miliardy Kč. Podíl mužů, kterým byla v uplynulém roce vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, činil 0,43 %. Ve více než 98 % případů tyto dávky okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) zpracovávaly v loňském roce do 10 dnů.

 

Může PPM pobírat také muž?

Nárok na PPM má i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohodu lze uzavřít minimálně na sedm kalendářních dní. Musí v ní být uvedeno datum porodu, dále den, od kterého bude muž o dítě pečovat a úředně ověřený podpis matky. K dohodě je nutný ještě vyplněný tiskopis „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který je k dispozici na webu ČSSZ: www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-pojisteni/. Pro nárok na dávku platí stejné podmínky jako u ženy. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku sedmého týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí, střídání o péči se může i opakovat. PPM se muži poskytuje nejdéle 22 týdnů.

 

Jaké jsou podmínky pro nárok na PPM?

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Další podmínkou je účast na pojištění (tj. např. trvání zaměstnání, které založilo účast na pojištění) v době nástupu na PPM. Nárok na PPM má i žena, která na ni nastoupí po skončení zaměstnání v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání, pokud skončilo v době těhotenství, a zaměstnání trvalo aspoň tuto dobu. Při kratším zaměstnání činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být pro nárok na PPM splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM a současně i podmínka trvání účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. OSVČ nesmí v době pobírání PPM vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

 

Po jak dlouhou dobu je PPM vyplácena?

Dávka

Nahrávám...
Nahrávám...