dnes je 26.4.2024

Input:

K novele zákona Lex Ukrajina od 1. 7. 2023

12.4.2023, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Novela zákona Lex Ukrajina 5 přináší od 1. července některé změny, které souvisí s pomocí ukrajinským uprchlíkům. Humanitární dávka bude pojata jako příspěvek na náklady spojené s životními potřebami a nově také s bydlením. Solidární příspěvek zůstává až do konce června nezměněn. Finanční pomoc související s bydlením pak uprchlíci dostanou jako součást humanitární dávky. Aby měl cizinec s dočasnou ochranou nárok na plnou výši započitatelných nákladů na bydlení, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci MPSV.

Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny bude i po 1. červenci poskytována prostřednictvím humanitární dávky. Její výše se nově již od prvního měsíce naváže na částku životního minima podle věku, a to po dobu prvních 150 dnů (5 měsíců). Následně dojde ke snížení částky na existenční minimum v případech, kdy se příjemce humanitární dávky nesnaží zajistit finanční prostředky vlastním přičiněním a současně nemá žádné překážky k práci. „Chceme tak ukrajinské uprchlíky více motivovat, aby nezůstávali závislí na pomoci státu, ale aktivně se snažili zapojit na trh práce. Zároveň jsme ale definovali zranitelné skupiny, kterých se tato přísnější pravidla týkat nebudou,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mezi zranitelné skupiny se řadí děti do 18 let, studenti, pečující o dítě do 6 let věku, těhotné ženy, osoby starší 65 let, lidé se zdravotním postižením a také osoby, které o ně pečují. Veškeré informace k červencovým změnám týkajícím se humanitární dávky najdete přehledně na webu MPSV, k dispozici je také informační leták.

Samostatnou kapitolou je pak pomoc

Nahrávám...
Nahrávám...